Rendezvények egészségügyi biztosítása (gyalogőrség, mozgóőrség)
1000 Fő alatti rendedezvények egészségügyi biztosítása (gyalogőrség)
- A rendezvény egészségügyi biztosításának azon formája, amelynél a rendezvény résztvevőinek egészségügyi biztosítása mentőgépjármű igénybevétele nélkül történik.
- Az egészségügyi ellátás gyalogőrséggel csak épületben vagy kis területre korlátozott szabadtéren szervezett rendezvényen biztosítható, amennyiben a rendezvényen résztvevők száma 1001 főnél kevesebb. Ezen létszám felett az 1. pontban foglaltak szerinti rendezvénybiztosítás szükséges.
- Az ellátást szakképzett mentőápoló, mentőtiszt, orvos, mentőorvos, vagy ezek közül több személy együttesen végzi.
- A rendezvény helyszínén biztosítani kell betegvizsgálatra alkalmas állandó vagy ideiglenes helyiséget fektetési lehetőséggel.
- Gondoskodni kell vezetékes vagy vezeték nélküli hírközlő eszközről, továbbá a szakelsősegély biztosításához szükséges felszerelésről.
- Kisebb létszámú, 1000 fő alatti rendezvény esetén mentőgépjármú igénybevétele akkor szükséges, ha a rendezvényt kifejezetten betegek vagy időskorúak számára szervezik, illetve jogszabály az esemény, sportesemény jellegére tekintettel azt kötelezően előírja.
Amennyiben a rendezvényen nincs a jogszabálynak (OMSZ, ÁNTSZ) megfelelő, betegvizsgálatra alkalmas helyiség fektetési lehetőséggel, úgy szükséges lehet a mini oxyológiai ambulanciánkat telepíteni.
Szeretnénk felhívni a rendezvényszervezők figyelmét, hogy az ANTSZ 2014. januári tájékoztatása szerint az 1001 fő alatti rendezvényekre KÖTELEZŐ a minimum gyalogőrséges egészségügyi biztosítás. Ennek elmaradása a rendezvény szervezőjének a felelőssége!
1000 Fő feletti rendezvények egészségügyi biztosítása (mozgóőrség)
A mentés az alkalmazott mentőegység típusa szerint lehet
- mentőgépkocsival
- kiemelt mentőgépkocsival
- esetkocsival
- rohamkocsival
- speciális rohamkocsival (Mobile Intensive Care Unit – MICU)
- neonatológiai mentőgépkocsival
- neonatológiai rohamkocsival
- gyermekmentő-rohamkocsival
- légi mentőjárművel
- mentőorvosi gépkocsival
- mentőtiszti gépkocsival
gyermek-mentőorvosi gépkocsival - helyszínen történő mentési feladat ellátására alkalmas motorkerékpárral, illetve -mopeddel (a továbbiakban: mentő-motorkerékpár, illetve mentő-moped)
- helyszínen történő mentési feladat ellátására, valamint a szárazföldi átadási pontig történő szállításra alkalmas sürgősségi mentőhajóval
- tömeges baleseti egységgel
- oxyológiai ambulanciával
1000-5000 fő részvétele esetén legalább egy esetkocsi szükséges, vízi, vízen történő sport rendezvény esetén sürgősségi mentőhajó szükséges.
5001-10 000 fő részvétele esetén legalább egy esetkocsi és egy mentőgépkocsi szükséges
10 001-50 000 fő részvétele esetén legalább egy rohamkocsi, egy esetkocsi és egy mentőgépkocsi szükséges
50 001-200 000 fő közötti létszámú rendezvény esetén, minden megkezdett 50 000 főnként további egy-egy eset- és egy-egy mentőgépkocsi, valamint 100 000 főnként további egy rohamkocsi szükséges
200 000 fő feletti létszám esetén minden megkezdett 100 000 főnként további egy-egy roham- és egy-egy esetkocsi, valamint két mentőgépkocsi szükséges. Ebben az esetben az egyik rohamkocsi mentőorvosi gépkocsival helyettesíthető
50 000 főt meghaladó rendezvény esetén oxiológiai ambulancia biztosítása szükséges
Szabadtéri autómotorsport-rendezvény esetén - a fokozott veszélyforrásra figyelemmel - egy mentőhelikopter is szükséges, ha a rendezvény nagy területen zajlik, mentőgépkocsival nehezen bejárható és a pálya legtávolabbi pontja 10 percen belül, illetve az ellátó egészségügyi intézmény 20 percen belül földi mentőjárművel nem érhető el